Amazon Kindle – první seznámení, registrace, update


Tak už je konečně doma. Přišel v solidním obalu. V balení byla jen čtečka, usb kabel, velmi zkrácená verze manuálu (celý manuál je v elektronické podobě uvnitř čtečky) a napájecí usb adaptér do zásuvky, bohužel jen americké. Do kterého je nutné zastrčit usb kabel a druhy konec zastrčit to čtečky. Ale nabíjení přes usb kabel z počítače si myslím je dostačující. Jinak by bylo nutné koupit redukci na americký adaptér.


První seznámení

Už první vzetí do ruky splnilo mé očekávání. Čtečka se velmi dobře drží v rukou. Zadní část je z pogumovaného materiálu a hlavní funkce E-ink je skutečně úžasná. Nedá se to vůbec srovnat s klasickým displejem. Velmi příjemně se z něj čte. Jako ze skutečného papíru. Už při prvním vzetí do ruky jsem věděl, že jsem udělal dobře. Po prvním spuštění se uvnitř nachází jen manuál a dva slovníky (anglický a americký). Celé menu je samozřejmě v angličtině, a jiný jazyk není zatím podporovaný. Myslím tím oficiálně Amazonem. Existují neoficiální cesta jak dostat do čtečky češtinu (myslím tím menu), ale zatím jsem o ní ještě neuvažoval. Na různých fórech je možné se dočíst jak si převést menu do češtiny.

Po prvním spuštění mé kroky směřovali do nastavení. Bohužel v nastavení byla jen jedna stránka. Z dřívějška (i manuálu) jsem věděl, že by měly být tři. Zprvu jsem to vůbec nechápal. Raději jsem se koukl do manuálu, a tam jsem taky narazil v různích sekcích, na rady typu „jděte na stránku dvě nebo tři a tam něco nastavte“. Chyběly také kolekce (collections) a nastavení času. Chvíli jsem hledal na webu a dozvěděl se, že pokud není čtečka spárována s účtem na Amazonu, tak pracuje v jakémsi omezenějším režimu. V omezenějším myslím co se týče možností voleb nastavení a kolekcí. Jinak se číst dá úplně plnohodnotně. Neregistrovaná čtečka se také pozná, pokud je v záhlaví „My Kindle“, po registraci by se mělo objevit něco jako např. „frantův Kindle“.


Registrace

Již při koupi je (měla by být) čtečka (myslím tím jedinečné číslo čtečky) zaregistrované (uvedené) u účtu, s kterým jste čtečku na Amazonu kupovali. Ale bohužel toto není dostatečné. Čtečka jako taková o ničem takovém neví. Zatím není spárována s vašim účtem na Amazonu. Pro plnohodnotné používání je nutné ještě spárovat s Amazonem.

Nastavení se provede následovně->vejděte do nastavení „Settings“ a zde vyberte „register“ položku. A zde vyplně vaše přihlašovací údaje Vašeho účtu, který máte založený u Amazonu a pravděpodobně jste i přes něj kupovali čtečku.

Ale aby těch komplikací nebylo málo, registrace je nutné provádět pokud máte v dosahu nějaké funkční wi-fi připojení. Jinak registrace nemá smysl, jelikož se čtečka nespáruje se servery od Amazonu. Tzn. čtečka musí být připojena k nějaké wi-fi síti. Tady tako funkce se mi rozhodně nelíbí, doufám že to lidé od Amazonu pozdějí nějak doladí. Že půjde čtečku spárovat i jinak, než že je nutné být připojen k síti pomocí wi-fi. Jelikož ne stále všichni mají připojení k wi-fi doma. A tak těmto lidem nezbývá nic jiného, než si zajet někam do nákupního centra, kde se snad nějaká volná wi-fi najde pro spárování.


Čtečka mi byla dodána s verzi softwaru 3.0.2. Na stránkách podpory jsem našel, že již byla vydána verze 3.0.3. Nebylo nic snazšího než udělat update.

Prvně než se udělá update, je vhodné prvně zjistit, zda-li jej vůbec potřebujeme nebo máme nejposlednější verzi softwaru již nainstalovanou. Za druhé je nutné vědět jaký typ čtečky máme. Jestli s 3G nebo bez apod., abychom mohli vybrat vhodnou verzi softwaru při stahování. Pro každý tip čtečky je software jiný. Kindle s wifi+3G jej má jiný než Kindle pouze s wifi.Při stahování se také můžeme řídit začátkem sériového čísla.

Pro rozpoznání verze upgradu a čísla tipu čtečky zmáčkněte tlačítko HOME -> MENU ->SETTINGS. Měl by se vám zobrazit tento obrázek, kde jde rozpoznat jak verze softwaru, tak i sériové číslo čtečky.Červeně podržené je možné vidět verzi softwaru a modře začátek sériového čísla, podle kterého se můžete řídit při výběru souboru pro stáhnutí. Rozhodující jsou první čtyři znaky. Na obrázku níže je možné vidět, že existují tři verze souboru pro jednotlivé tipy čtečky.  1. Stáhněte si z odkazu soubor pro Váš tip čtečky do počítače
  2. Poté připojte Vaší čtečku k počítači pomocí USB kabelu a soubor, který jste si stáhli nakopírujte do čtečky. Nakopírujte jej do kořenového adresáře. Není nutné jej ukládat do složek a podsložek
  3. Bezpečně odeberte zařízení (čtečku) z počítače a odpojte USB kabel
  4. A nyní provedete samotný update softwaru. Stiskněte klávesu HOME->MENU->SETTINGS. Ještě jednou stiskněte MENU , a vyberte update your kindle. Potvrďte, že skutečně chcete updatovat. Čtečka by se měla během updatu dvakrát restartovat. Po prvním restartu byste měli vidět obrazovku, jak se vaše čtečka updatuje. Update trvá několik desítek vteřin. Po úspešnem updatu bychom měli vidět již vyšší verzi softwaru. HOME->MENU->SETTINGS a dole v zápatí version

Může se stát, že položka update your kindle bude zašedlá. Mohou pro to existovat dva známé důvody. První je, když soubor s novou verzi nebyl nahrán do čtečky úspěšně nebo je nějak poškozen. Druhým důvodem může být, že čtečka obsahuje stejnou nebo vyšší verzi softwaru, jako je verze souboru, který byl nahrán do čtečky pro update.


Aktuality


Odkazy


TOPlist